Bir Küçük (!) Dolar Meselesi

Kategori: Gündem | 0

 Doların 6 tl’yi gördüğü bu günlerde insanın başka bir şey hakkında yazası gelmiyor. Ülkede her zaman her konuda olduğu gibi dolar konusunda da ikilik mevcut. Mevcut hükümeti desteklemeyenler bu durumu eleştirebilirken, destekleyenler ne kadar bu durumdan rahatsız olsa da bir kılıf bulma peşindeler. Kimse gerçekten ne hissetiğini ne düşündüğünü açıklayamaz hale geldi. Gerçek düşünceni söylersen üzerine o’cu bu’cu diye etiket yapıştırmaya bayılıyorlar. Doların yükselmesinden zevk alan bir kesim bile var. Sanki batarken ülkenin bir kısmı batacakmış gibi. Öte yandan, doların yükselmesini ”dış mihrak”lara bağlayan onun dışındaki faktörleri gözardı edenler.

Geçenlerde ekşi sözlükte şöyle bir entry denk geldim, diyordu ki, ” Bu zamana kadar sefa sürdük şimdi elini taşın altına koyma vakti, bir maaşımızı devlete bağışlıyoruz.”. İnanamadım bir kaç saniye durakladım. Espiri yapıyor diye düşündüm ama gayet ciddiydi. Bazıları gerçekten yaşamayı, geçinmeyi çocuk oyuncağı sanıyor. Ne maaş bağışlamakla ne de dolar bozup tl almakla bu durumu düzeltemeyiz. Üzücü olan şu ki; ev hapsine alınan rahip eninde sonunda bırakılacak. Madem bırakılacak o halde neden bu çaba? Bunu daha önce İsraille olan ilişkilerimizde de gördü. Önce aslan kesilip sonra kediye dönmemiz. Fakat toplumun bu konuyla alakalı akılda kalan tek anısı aslan kesilmekle olan kısmı oluyor.

 Prof. Özgür Demirtaş’ın çok güzel bir tespiti var, diyorki; ülkede insanlar dış güçlerin bizlere bişeyler için izin vermediğini bizi engellediklerini söylüyor ama kimse biz güçsüz olduğumuz için dış güçler bize dokunabiliyor demiyor. Asıl sorun bu değil mi gerçekten? ABD‘nin rusyadan daha nefret ettiği bir ülke var mıdır sizce? peki nasıl güçlü bir devlet olacağız? Üretim yapan bir ülke olmadıkça olamayacağımız kesin.

-G

Takip Et suveyda:

Son yazıları

Hey, düşüncelerini paylaşsana :)